Úgy tűnik, elhúzzák Magyar Péter mentelmi ügyét az Európai Parlamentben
Lezajlott az első EP-s szakbizottsági ülés Magyar Péter mentelmi ügyében, amit a magyar hatóságok a telefonlopási ügy miatt kértek ki Brüsszeltől. Itt vannak a fejlemények.
A Downing Street azt közölte, brit részről Boris Johnson kormányfő várhatóan a következő napokban írja alá a megállapodást.
Az Európai Parlament (EP) alkotmányügyi bizottsága (AFCO) csütörtöki vitáját követő szavazáson nagy többséggel fogadta el az a jelentést, amelyben azt ajánlja az EP-nek, hogy jövő héten esedékes plenáris ülésén fogadja el a brit kilépési megállapodást Nagy-Britannia uniós tagságának rendezett megszűnése érdekében.
Guy Verhofstadt, az EP illetékes Brexit-ügyi megbízottja a 23 támogató, és 3 ellenszavazat mellett elfogadott szöveg előadója a brit kilépési megállapodásról szóló jövő heti szavazás tétjére emlékeztetve arra hívta fel a képviselők figyelmét, hogy döntés a rendezett, vagy a megállapodás nélküli, úgynevezett kemény Brexitről szól.
Most azonban arról szavazhatunk, hogy a brit kilépés a legkevesebb kárt okozza úgy a szigetországnak, mint az Európai Uniónak” – fogalmazott. Elmondta, a megállapodás minden olyan fontos, az EP és az Európai Unió (EU) egésze számára fontos prioritást magában foglal, mint az EU-s és brit polgárok jogai, valamint a kemény határok visszaállításának elkerülése az ír szigeten. Noha a szöveg továbbra is hordozza a kemény határ visszaállításának lehetőségét, megvédi az ír gazdaságot, valamint az egységes piacot – mondta.
Véleménye szerint azonban minden attól függ, hogy a britek miként fogják végrehajtani a megállapodásban foglaltakat. A végrehajtás ellenőrzése érdekében Verhofstadt azt javasolta, jöjjön létre együttműködés az Európai Parlament és a brit parlament között egy közös felügylet működtetése érdekében.
Antonio Tajani, az EP szakbizottságának elnöke beszédében kiemelte, a Brexit életbelépését követő 11 hónapos úgynevezett átmeneti időszakban arra kell fókuszálni, hogy az EU és az Egyesült Királyság jövőbeli kapcsolatainak minden részletét megnyugtató, mindkét fél számára elfogadhatóan megtárgyalják és rögzítsék.
„Szomorú történelmi pillanat ez számunkra. Nagyon sajnáljuk, hogy ilyen véget ért ez a folyamat” – fogalmazott Tajani. A brit kiválási megállapodásról az Európai Parlament jövő héten esedékes plenáris ülésén szavaz, amelyet azt követően az uniós tagországokból álló tanácsnak is el ratifikálnia kell. Londonban csütörtökön törvényerőre emelkedett a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerét rögzítő megállapodás, miután a parlament által szerdán jóváhagyott egyezményt II. Erzsébet királynő jóváhagyta.
Az Európai Bizottság tájékoztatása szerint a kilépési megállapodást Ursula von der Leyen bizottsági elnök, valamint Charles Michel, az Európai Tanács elnöke pénteken írja alá. A Downing Street azt közölte, brit részről Boris Johnson kormányfő várhatóan a következő napokban írja alá a megállapodást.
(MTI)